Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami jest ogólnopolską organizacją założoną w maju 2004 roku, zrzeszającą pracodawców szeroko pojętej gospodarki odpadami i higieny komunalnej. Jest organizacją samorządną i niezależną w działalności statutowej od organów administracji państwowej, samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.

Wśród członków naszego Związku są Pracodawcy reprezentujący rozmaite formy prawne, tj. działalność gospodarcza osób fizycznych, zakłady budżetowe, spółki osobowe, spółki prawa handlowego, a nawet spółdzielnie pracy. Są pracodawcy, którzy zajmują się zbiórką odpadów komunalnych i niekomunalnych, eksploatacją składowisk, przetwarzaniem, unieszkodliwianiem, odzyskiem i recyklingiem odpadów, usługami porządkowymi i oczyszczaniem miast, dostarczaniem projektów, usługami consultingowymi oraz prawnymi, działalnością wydawniczą z branży gospodarki odpadami, wykonawstwem robót, a także dostawą sprzętu dla szeroko pojętej gospodarki odpadami, higieny komunalnej i usług porządkowych.

Misja

Podstawowym zadaniem naszego Związku jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków wobec związków zawodowych pracowników, organów władzy i administracji państwowej oraz organów samorządu terytorialnego oraz forum, rad, komisji itp. na szczeblu centralnym i terenowym.

Działalność Związku można sklasyfikować następująco:

 1. Interwencyjna/ochronna – Związek interweniuje w sprawach obrony interesów przedsiębiorców, w szczególności przed działaniami dyskryminującymi ze strony administracji samorządowej lub w innych przypadkach np. nieuczciwej konkurencji.
 2. Informacyjna – Związek jest dla swoich Członków źródłem informacji o bieżących działaniach legislacyjnych dotyczących gospodarki odpadami i dziedzin ustawodawstwa, które są w kręgu zainteresowania przedsiębiorców oraz informacji z branży. Związek wysyła do swoich członków codzienny serwis informacyjny
 3. Ekspercka (doradcza) - eksperci Związku opiniują projekty ustaw i rozporządzeń z różnych sfer prawa gospodarczego, zabiegając o uwzględnienie postulatów pracodawców na wszystkich etapach procesu legislacyjnego.
 4. Działalność publicystyczna – publikacje w prasie branżowej i ogólnopolskiej.
 5. Działalność w zakresie obsługi wewnętrznej (korporacyjnej) np. organizacja Zgromadzeń Ogólnych ZPGO (doroczne święto członków Związku)


Korzyści z członkostwa

Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami spełnia funkcję ochronną, dając możliwość rozwiązywania wielu problemów istotnych dla branży. Będąc naszym członkiem możesz liczyć na:

 • interwencję Związku (pisemną, osobistą) w sprawach obrony interesów przedsiębiorców w szczególności przed działaniami dyskryminującymi ze strony administracji samorządowej lub w innych przypadkach np. nieuczciwej konkurencji;
 • doradztwo prawne- zniżka na reprezentację prawną w rekomendowanych przez ZPGO kancelariach;
 • udział Związku w postępowaniach odwoławczych KIO;
 • doradztwo i pomoc w sprawie w instytucjach lokalnych, krajowych;
 • promocję swojej Firmy. Umieścimy Twoje logo oraz link do strony firmy na stronie internetowej Związku oraz materiałach reklamowych Związku.
 • rekomendację. Coraz częściej partnerzy biznesowi korzystają z informacji na temat wiarygodności danego przedsiębiorstwa, dlatego Związek udziela firmom członkowskim rekomendacji.


ZPGO wspiera Członków swoją wiedzą, doświadczeniem i kontaktami, udostępnia ekspertyzy, opracowania, raporty, porady;

ZPGO informuje o bieżących wydarzeniach i problemach branży oraz działaniach legislacyjnych dotyczących gospodarki odpadami; Członkowie otrzymują specjalnie im dedykowany internetowy Serwis Branżowy oraz Komunikaty;

ZPGO wpływa na proces kształtowania prawa w procesie konsultacji i opiniowania projektów ustaw i rozporządzeń z różnych sfer prawa gospodarczego;

ZPGO współpracuje z firmą Abrys Sp. z o.o. w zakresie cyklicznego publikowania w miesięczniku „Przegląd Komunalny", materiałów prezentujących działalność Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami lub stanowiska w ważnych sprawach branżowych wyrażane przez Związek. Jeśli masz pomysł na artykuł, podziel się nim z nami!

ZPGO jest członkiem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców którego misją jest wspieranie wszelkich działań zmierzających do wyeliminowania z polskiego prawodawstwa ograniczeń działalności gospodarczej przekraczających wymagania UE i tym samym wyrównania szans konkurencyjnych pomiędzy polskimi i europejskimi przedsiębiorstwem;

Głównym wydarzeniem jest Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Związku, które odbywa się w pierwszym półroczu roku. Jest to okazja do spotkania przedstawicieli przedsiębiorców branży, wymiany doświadczeń oraz przedyskutowania najważniejszych kwestii dla istnienia organizacji.  

Pozostałe korzyści to:

 • wzmocnienie wizerunku firmy i prestiż
 • możliwość udziału w spotkaniach ze znanymi przedsiębiorcami i politykami
 • certyfikat przynależności do ZPGO
 • większe zaufanie ze strony klientów
 • możliwość zamieszczania ofert na stronie ZPGO

Publikacje

Reformę odpadową czas zacząć

Agnieszka Fiuk- Członek Rady Programowej ZPGO, P...

21
Paź 2020

Proste założenia zawiłego systemu ROP

Agnieszka Fiuk- Członek Rady Programowej ZPGO, P...

21
Paź 2020

"Covidowych" rozwiązań nadal b…

Agnieszka Fiuk- Członek Rady Programowej ZPGO, P...

21
Paź 2020

Partnerzy

zpp

Jesteśmy członkiem
Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Wszelkie prawa zastrzeżone © ZPGO  |  Projekt i wykonanie: Hedea.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia Polityka plików cookies.