Szanowni Państwo.

Zachęcamy do lektury artykułu autorstwa Mecenasa Tomasza Misia, pt.: ”Jak nie dopuścić do in-house’u?”, który ukazał się w majowym wydaniu Przeglądu Komunalnego. Pobierz

W imieniu organizatora Abrys mamy niezwykłą przyjemność zaprosić na 14. Konferencje Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów, która w tym roku odbędzie się w dniach 10-12 maja w mieście pierników, Kopernika i Zamku krzyżackiego — w Toruniu. Spotkajmy się zatem po raz kolejny stacjonarnie i w formule online oraz podyskutujmy o tym, co ważne dla naszej branży. Prelegenci skupieni będą głównie na następujących aspektach: zmianach prawnych, kwestiach ekonomicznych, gospodarce energetycznej, biologicznych metodach przetwarzania odpadów oraz nowoczesnych rozwiązaniach w mechanicznym przetwarzaniu.

Zrównoważony rozwój, powracające rozporządzenie o MBP, ROP i system kaucyjny, konkluzje BAT, wzrost cen energii to niezwykle ważne tematy dla wszystkich przedsiębiorstw zajmujących się mechanicznym i biologicznym przetwarzaniem odpadów. Wymogi na rynku stają się coraz bardziej zaostrzone dlatego firma Abrys, postanowiła w tym roku skupić się na nowoczesnych rozwiązaniach problemów, które dotykają branżę.

Zaproszeni do dyskusji zostaną eksploatatorzy, eksperci oraz wszyscy uczestnicy konferencji. Pierwszy raz firma Abrys stworzy specjalny format, w którym każdy będzie mógł zabrać tak istotny głos w debacie o problemach dotykających sektor gospodarowania odpadami w technologiach MBP. Wnioski z debaty i Państwa spostrzeżenia staną się kierunkiem i podpowiedzią nie tylko dla przyszłych edycji konferencji, ale również dla całej branży.

Obrady konferencji odbędą się 10-11 maja 2022 r. natomiast dzień później uczestnicy udadzą się do jednego z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania odpadów w Polsce – Saniko we Włocławku.

Więcej informacji na temat konferencji oraz rejestracja znajdują się na stronie: https://mbp.abrys.pl/
Kontakt do koordynatora konferencji: Jakub Koronowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 784 036 990

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rynkiem MBP na coroczne święto branży!

729x308

W dniu 29 marca 2022 w Dzienniku Ustaw opublikowany został tekst jednolity ustawy o odpadach z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:

1) ustawą z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 784),

2) ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (Dz. U. poz. 1648),

3) ustawą z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2151) oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 3 marca 2022 r.

Jednolity tekst ustawy

Szanowni Państwo!

Apelujemy o przystąpienie do odwołania wobec niezgodnej z przepisami czynności Zamawiającego wniesionego do KIO przez członka ZPGO, firmę JARPER Sp. z o.o.

Przypominamy, iż 18 lutego 2022 r.  Zamawiający – m. st. Warszawa po raz drugi ogłosił zamiar bezprzetargowego zawarcia umowy z własną spółką MPO na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkanych w Warszawie, od 1 lipca 2022 (dzielnice: Białołęka, Targówek; Ochota, Ursus, Włochy; Śródmieście; Bemowo i Wola) i od 1 października 2022 roku (Mokotów). 

Ostateczny termin wniesienia przystąpienia do odwołania przypada na poniedziałek tj. 21 marca 2022r.

Do pobrania:

- odwołanie firmy JARPER

ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonym przez Biuro Gospodarki Odpadami Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Biurem Zamówień Publicznych Urzędu m.st. Warszawy (nr referencyjny ZP/JK/

 

zpgo logo

Szanowni Państwo!

 

W związku z informacją z dnia 18.02.2022 r. ogłoszoną przez m.st Warszawa o zamiarze bezprzetargowego zawarcia umowy z własną spółką MPO na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkanych w Warszawie, od 1 lipca 2022 (dzielnice: Białołęka, Targówek; Ochota, Ursus, Włochy; Śródmieście; Bemowo i Wola) i od 1 października 2022 roku (Mokotów), przedsiębiorcy prywatni (w tym Członkowie ZPGO) a także Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wnieśli odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.

 

Przełomowy, korzystny dla odwołujących firm wyrok w sprawie in-house w Warszawie może ostudzić zapędy innych włodarzy gmin do podążania tą drogą, ewentualnie być cennym argumentem w sporze, który być może także Państwu przyjdzie prowadzić na swoim terenie wobec niszczycielskiego dla małych i średnich, polskich, prywatnych przedsiębiorców, wprowadzania in-house przez władze samorządowe. Dlatego zachęcamy Państwa do przystąpienia do odwołania po stronie tych podmiotów !

 

Uwaga !!! Ponieważ M.st Warszawa nie opublikowało informacji o wniesionych odwołaniach, kopie wszystkich odwołań mogą Państwo pobrać na naszej stronie

Ostateczny termin wniesienia przystąpienia do odwołania przypada na poniedziałek tj. 7 marca 2022 r.

Przypominamy, iż dziś mija ostateczny termin wniesienia odwołania do KIO wobec postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. Odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkanych i mieszanych w W-wie, od 1.07.2022r. (dzielnice: Białołęka, Targówek, Ochota, Ursus, Włochy, Śródmieście, Bemowo i Wola) i od 1.10.2022r.(Mokotów) w trybie zamówienia z wolnej ręki. To ponowna próba przekazania przez władze stolicy odbioru odpadów w trybie bezprzetargowym własnej spółce. 

Odwołanie można złożyć pisemnie w biurze podawczym Izby lub przez ePUAP, występując osobiście lub przy udziale pełnomocnika. Ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy dostępne na stronie: https://ezamowienia.gov.pl/mo-client-board/bzp/notice-details/id/08d9f2eb-a746-bb31-3946-310001b721b5

Dane i dokumenty, na podstawie których Zamawiający przygotowywał postępowanie, w tym informacje o ilości i strukturze odpadów objętych OPZ dostępne są na stronie: https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/GO/ogloszenia/Informacja+o+post%C4%99powaniu+dotycz%C4%85cym+odbioru+odpad%C3%B3w+komunalnych+z+dzielnic+m.st.+Warszawy+Bia%C5%82o%C5%82%C4%99ka.htm

Apelujemy o składanie odwołań w tej sprawie do KIO i przystępowanie do tych odwołań !!!

ZPP przygotował ogólnopolską, bezpłatną wyszukiwarkę ofert pracy dla obywateli Ukrainy. Jeśli Państwa firma ma wakaty, zachęcamy do bezpłatnego dodawania ogłoszeń na stronie: www.pl4ua.info.

Za nami 22. edycja spotkania branży komunalnej w Targach Kielce!

Targi Ekotech odbyły się równoległe z targami Enex oraz 4Insulation. Łącznie wszystkie wydarzenia przyciągnęły do Kielc ponad 170 Wystawców oraz ponad 7600 Zwiedzających. W spotkaniu branży komunalnej wzięło udział ponad 50 Wystawców. Były to wartościowe spotkania branżowe.

Najlepsi producenci rynkowi i najnowsze rozwiązania

Wśród Wystawców tegorocznej edycji Targów Ekotech znaleźli się m.in. producenci maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarce odpadami oraz producenci rozwiązań transportu odpadów czy usług związanych z segregowaniem śmieci. Na ekspozycji zaprezentowane zostały innowacyjne maszyny i urządzenia m.in. elektryczne pojazdy platformowe, automaty do recyklingu oraz najnowsze modele maszyn wykorzystywanych w branży komunalnej. Wśród prezentowanych rozwiązań nie zabrakło tych, dotyczących gospodarowania odpadami: aplikacji do segregacji odpadów, systemów informatycznych do zbierania i składowania śmieci oraz rozwiązań umożliwiających kompletny monitoring nad realizacją usług odbioru odpadów.

Merytoryczne spotkania branżowe

Podczas Targów Ekotech zgromadzeni goście mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach skierowanych do samorządowców, przedsiębiorców oraz wszystkich zainteresowanych kwestią gospodarowania odpadami. Było to Forum Zarządzania Odpadami oraz konferencja pt. „Razem Tworzymy EkoŚwiętokrzyskie”. W trakcie spotkania branży komunalnej zorganizowano również blok prelekcji skierowany dla stacji demontażu pojazdów: wykład na temat wyzwań dla branży pojazdów wycofanych z eksploatacji Stowarzyszenia Eko Auto oraz spotkanie informacyjne dot. otwarcia skupu złomu i stacji demontażu pojazdów firmy Ekolog.

Nagrody i wyróżnienia targów Ekotech

Pierwszego dnia targów XXI Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH uhonorowano medalami i wyróżnieniami wybranych Wystawców.

Wśród firm, które otrzymały tegoroczną nagrodę EKOnowator za oferowane rozwiązania i produkty znalazły się firmy:

  • MERSEPLAST SP. Z O.O. za biologiczną oczyszczalnię ścieków serii SilverFLOW w technologii SBR;
  • R3 Polska Sp. z o.o. za Recomat SMART RVM - butelkomat na puszki aluminiowe oraz opakowania PET, który wspólnie z systemem lojalnościowym RecomApp, oprogramowaniem do zarządzania i raportowania oraz serwisem gwarancyjnym tworzy System SMART RVM, wspierającego proces odzysku opakowań po napojach.
  • GLOBTRAK POLSKA za Tematykę komunalną Globtrak
  • BARTESKO BARTŁOMIEJ SKOWROŃSKI za Elektryczne Pojazdy Transportowe BARTESKO
  • EKORUM za Pakiet edukacyjny - Jak segregować odpady?
  • IDEALBIN Sp. z o.o. za inteligentny pojemnik do selektywnej zbiórki odpadów
  • INTEREKO za domowy komposter resztek kuchennych SmartBucket - EcoCara
  • Testcom za klasyfikator odpadów

TOP DESIGN na Ekotech

Wystawcy targów Ekotech otrzymali również wyróżnienia i medale TOP DESIGN. Za atrakcyjny i nowoczesny styl wystąpienia targowego wyróżniono firmy: BERGMANN POLSKA oraz Brigade Electronics (Polska) Sp. z o.o. Nagroda Top Design za nowatorską, elegancką i kompleksową prezentację targową trafiło do firmy GoodWe Europe GmbH, Niemcy, a nagroda Top Design za prezentację zbiorową stoisk dla 4 ECO.

Wyjątkowe jubileusze

Wśród wystawców spotkania branży komunalnej znalazły się podmioty, które w roku 2022 obchodzą jubileusze swojej działalności. Zostali oni docenieni przez organizatorów targów. Podczas tegorocznych targów Ekotech świętowano:

- jubileusz 5.lecia istnienia Czasopisma Technika Komunalna ,

- jubileusz 10.lecia istnienia firmy Arbena, Ekorum, Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów Eko-Auto, Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu,

- jubileusz 10.lecia powstania polskiego przedstawiciela firmy Bergmann oraz 50. lat działalności w Niemczech,

- jubileusz 20.lecia istnienia firmy Marseplast oraz ARTechnik,

- jubileusz 25.lecia istnienia magazynu Biznes i Ekologia, magazynu Polska Ekologia.

Targom Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH towarzyszyły targi ENEX i ENEX Nowa Energia oraz Międzynarodowe Targi Izolacji 4Insulation.

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję targów Ekotech do Targów Kielce. Do zobaczenia w 2023 roku!

 

 

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało wyjaśnienie, jak obliczyć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, zgodnego z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, za rok 2021 i kolejne lata.

Masę odpadów komunalnych przygotowanych do ponownego użycia, oblicza się jako masę produktów i składników produktów, które stały się odpadami komunalnymi oraz przeszły wszystkie niezbędne czynności sprawdzania, oczyszczania i naprawy umożliwiające ponowne użycie bez dalszego sortowania i przetwarzania wstępnego – wyjaśnia MKiŚ w komunikacie na stronie:

https://www.gov.pl/web/klimat/obliczanie-poziomu-przygotowania-do-ponownego-uzycia-i-recyklingu-odpadow-komunalnych

Merytoryczne spotkania i konferencje, najnowsze rozwiązania branżowe, premiery produktowe, wyjątkowe jubileusze, a także specjalni goście oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami – te i mnóstwo innych niespodzianek czeka na gości dwudniowych targów Ekotech – zwraca uwagę organizator wydarzenia, spółka Targi Kielce, która zaznacza, że właśnie dziś startują targi Ekotech.

Startują targi Ekotech, na których zaprezentuje się 55 wystawców

W Targach Kielce dziś startują targi Ekotech, na których pojawi się 55 wystawców z całej Polski. Wśród nich są m.in. producenci maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarce odpadami oraz producenci rozwiązań dla transportu odpadów czy usług związanych z ich segregowaniem. Nie zabraknie prezentacji najnowszych rozwiązań branżowych m.in. elektrycznych pojazdów platformowych zoptymalizowane pod względem zużycia energii, wagi i poziom hałasu, automaty do recyklingu oraz aplikacji do segregacji odpadów.

Wydarzenia towarzyszące targom Ekotech

Pierwszego dnia spotkania branży komunalnej, czyli dziś (23 lutego br.) odbędzie się Forum Zarządzania Odpadami skierowane do samorządowców, przedsiębiorców i osób zainteresowanych problematyką odpadową. W spotkaniu weźmie udział 14 prelegentów, którzy omówią kwestie gospodarowania odpadami w Polsce i za granicą. Nowością podczas tegorocznych targów branży komunalnej jest współorganizowana z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego konferencja pt. „Razem Tworzymy EkoŚwiętokrzyskie” zaplanowana na 24 lutego br. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną m.in. dobre praktyki oraz pomysły i gotowe przykłady działań minimalizujących oddziaływanie negatywnych zmian klimatu, szczególnie w zakresie ochrony powietrza.

Podczas dwóch dni spotkania branży komunalnej zaplanowano również blok prelekcji skierowany m.in. do stacji demontażu pojazdów. Stowarzyszenie Eko Auto przeprowadzi wykład na temat wyzwań dla branży pojazdów wycofanych z eksploatacji, a firma Ekolog zorganizuje spotkanie informacyjne dotyczące otwarcia skupu złomu i stacji demontażu pojazdów. W programie Ekotech znajdują się również warsztaty pn. „Jestem Eko”, dotyczące prawidłowego zagospodarowania odpadów komunalnych oraz zasad segregacji odpadów.

Startują targi Ekotech, a także Targi ENEX i ENEX Nowa Energia oraz 4Insulation

Organizatorzy zapraszają w dniach 23 i 24 lutego na 22. edycję Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech. Wydarzeniu towarzyszą targi ENEX i ENEX Nowa Energia oraz Międzynarodowe Targi Izolacji 4Insulation.

Przed nami 32. edycja Konferencji Eksploatacja i Rekultywacja Składowisk Odpadów. Wydarzenie pod patronatem branżowym ZPGO odbędzie się w dniach 15-17 marca 2022 r. w hotelu Blue Mountain Resort**** w Szklarskiej Porębie oraz w formule online.

W programie pierwszego dnia konferencji przewidziana jest debata z udziałem Pani Agnieszki Fiuk, członka Rady Programowej ZPGO pt.: „Składowisko odpadów - niechciany element systemu czy źródło energii i surowców?"

Konferencja ta jest niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w branży, obejmującym kompleksowo tematykę dotyczącą składowisk odpadów. Jest to doskonała forma wymiany doświadczeń pomiędzy eksploatatorami, dostawcami technologii, a ekspertami i naukowcami z branży. Kolejna edycja poruszy najnowsze tematy oraz dyskusje w świetle składowisk, a trzeciego dnia zaplanowane zostały warsztaty, które zapewnią kolejny krok w stronę doskonalenia każdego z nas. Tematem przewodnim konferencji będą, jak zwykle, zagadnienia technologiczne, organizacyjne i prawne związane z unieszkodliwianiem odpadów na składowiskach, w szczególności:

- perspektywa prawna, ekonomiczna i organizacyjna unieszkodliwiania odpadów na składowiskach,
- zagadnienia związane z ich eksploatacją (w tym: odgazowaniem, zagrożeniami emisyjnymi i pożarowymi, etc.) jak i rekultywacją składowisk.


Teraźniejszość (w tym pandemiczna) i przyszłość (uwzględniająca wymagania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym) unieszkodliwiania odpadów na składowiskach będą podstawą merytoryczną dyskusji.

Program konferencji  i rejestracja udziału na stroniehttps://skladowiskowa.abrys.pl/ 

Zapraszamy do udziału !!!!970x250

Szanowni Państwo.

Informujemy, iż Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało nowy projekt rozporządzenia ministra Klimatu i Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych wraz z uzasadnieniem i OSR. Projekt ten został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Do pobrania:

Projekt

Uzasadnienie_do projektu

OSR_do projektu

Publikacje

Reformę odpadową czas zacząć

Agnieszka Fiuk- Członek Rady Programowej ZPGO, P...

21
Paź 2020

Proste założenia zawiłego systemu ROP

Agnieszka Fiuk- Członek Rady Programowej ZPGO, P...

21
Paź 2020

"Covidowych" rozwiązań nadal b…

Agnieszka Fiuk- Członek Rady Programowej ZPGO, P...

21
Paź 2020

Partnerzy

zpp

Jesteśmy członkiem
Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Wszelkie prawa zastrzeżone © ZPGO  |  Projekt i wykonanie: Hedea.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia Polityka plików cookies.